Červené korenie je z tej istej rastliny ako čierne a biele korenie. Je to dokonca ten istý plod (gulička) len sa zbiera v inom období zrenia. Červené korenie sa zbiera, až keď dozreje a jeho bobule sú červenej farby. Keď sa odstráni červená šupka z červeného korenia, tak nám ostane biele korenie. Červené korenie môžete smelo použiť do: omáčky, nátierky, polievky, ku mäsu, do dipu, zeleninového šalátu, rizota, zaváranín.
Od čierneho korenia sa korenie červené líši najmä chuťou, ktorá nie je tak pálčivá ako pri čiernom koreni. Je mierne aromatické a chuťovo výrazné korenie, ktoré ozvláštni každý pripravovaný pokrm. Šupka je červená, krehká, s náznakom sladkosti, tvrdá kôstka vo vnútri je cítiť po kôpri. Veľmi zaujímavý kontrast na tanieri tvorí s korením čiernym, bielym a zeleným. Výborne dopĺňa chuť hovädzieho a bravčového mäsa, paštét, údenín aj darov mora.
Pôvod korenia Piepor čierny (lat. Piper nigrum) je strom dorastajúci do výšky až 10 m. Niekedy je označovaný za ker, lebo ma husto vetvenú, prepletenú korunu. Domovinou mu je Južná Amerika - Brazília, Paraguaj Argentína, kde je často pestovaný aj ako okrasná rastlina. Listy má oválne, striedavé a dlhé až 22 cm. Kvitne od septembra do novembra drobnými, bielymi kvetmi. Plodom je malá, červená kôstkovica dorastajúca do veľkosti až 4 mm. Na rozdiel čierneho korenia, ktoré sa podľa zrelosti delí na korenie zelené a biele, sa korenie červené zbiera iba v plnej zrelosti.
Liečivé účinky Podporuje imunitu, bojuje s migrénou, prečisťuje tráviaci trakt, podporuje metabolizmus a pálenie tukov v tele, zvyšuje krvný tlak, zabezpečuje pevné a zdravé cievy a srdce, znižuje vysoký cholesterol, taktiež prečisťuje močové cesty a obličky. Upokojuje nervový systém, eliminuje stres, zlepšuje pravidelný spánok. Obsahuje vodu, sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, vápnik, železo, horčík, fosfor, zinok, draslík, selén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, kyselina listová a kyselina pantoténová.