Cesnak patrí k najstarším známym liečivým potravinám na tejto planéte. Jednoduchý spôsob ako pridať jedlu cesnakovú chuť, je jeho sušená podoba najmä keď sa chceme vyhnúť väčším kúskom čerstvého cesnaku. Dobre sa dopĺňa s mnohými bylinkami a koreniami. Výborný je na akékoľvek mäso a plody mora, zemiaky alebo zeleninu. Výborný na ochutenie rôznych omáčok, nátierok, marinád a zmesí na potieranie mäsa, do bylinkového masla, šalátových zálievok, chlebového cesta a cesta na slané pečivo.
Pôvod koreniny Cesnak je rod rastlín z čeľade cesnakovité, patrí sem 1250 druhov.Je to trváca rastlina, ktorej cibuľa je zložená z jednotlivých strúčikov. Bylina je vysoká asi 30 až 80 cm. Ukončená je okolíkatým súkvetím, ktoré je obalené pošvou blanitých šupiniek. Cesnak pravdepodobne pochádza zo Sibíru. Poznal ho celý staroveký svet od Španielska až po Čínu. Dokonca aj starí Egypťania ho využívali na zvýšenie sily, vitality a podporu imunitného systému a zdarma ho rozdávali otrokom a robotníkov.
Liečivé účinky Najznámejší je ako prírodné antibiotikum znižuje hladinu lipidov, má antitrombotické, protizrážanlivé, antihypertenzívne, antioxidačné, antibakteriálne, antivírusové a antiparazitárne účinky. Cesnak je oficiálne uznaný prostriedok na zníženie cholesterolu. Pomáha pri čistení tela. Okrem toho pomáha pri rozpúšťaní tukov, nánosov, krvných zrazenín, znížení cholesterolu a krvného tlaku. Výskumy dokazujú aj protinádorové pôsobenie.
Používajte ho opatrne, sušený cesnak je silnejší ako čerstvý. ¼ čajovej lyžičky nahradí dva strúčiky cesnaku.
náš TIP:
Hovädzí burger