Chilli papriky patria medzi najvýznamnejšie zeleniny a korenia kvôli svojej pálivej chuti. Používajú sa celé, drvené alebo pomletá, ako plody, tak aj semená, buď samostatne, alebo v najrôznejších zmesiach, napríklad v kari. Sú výborné na ochutenie akéhokoľvek pokrmu, ktorému chcete dať tie správne grády.
Pôvod koreniny Chilli je známe ako jedna z prvých zdomácnených plodín v Strednej a Južnej Amerike. Všetky druhy pochádzajú z trópov a subtrópov Ameriky, najskôr z Kolumbie. Veľa druhov sú rastliny viacročné.
Liečivé účinky Práve pálivá látka kapsaicín pomáha pri prechladnutí, zlepšuje trávenie, ničí baktérie a obmedzuje črevné parazity. Ďalej tlmí bolesti hlavy a chrbta, pomáha od najrôznejších problémov, ako sú kŕčové žily, srdcové arytmie, zlepšuje krvný tlak a obnovuje pružnosť bunkových štruktúr tepien, ciev a kapilár. Čili je zdrojom nielen kapsaicínu, ale aj vitamínov a ďalších látok pôsobiacich napríklad na cievy, nervovú sústavu, žalúdok či imunitu.
Pálivosť paprík je spôsobená kapsicinoidami. Najdôležitejším z nich je alkaloid kapsaicín. Jeho celkový obsah v paprikách sa vyjadruje pomocou stupnice pálivosti SHU (Scoville Heat Units). Sladká paprika má hodnotu 0 SHU. Čistý extrakt kapsaicínu má hodnotu 16 miliónov SHU.
náš TIP:
Cviklová nátierka
Nasi Goreng