Táto harmonicky vyvážená zmes korenia má mierne pikantnú až ostrú chuť a slúži predovšetkým na ochutenie slaných pokrmov. V celej podobe ho použijeme na ochutenie polievok, omáčok, nakladanej zeleniny. Ak ho pomelieme môžeme ním ochutiť nátierky, mäkké syry, majonézu, šalátové zálievky, zemiakové šaláty, všetky druhy mäsa, rýb, alebo akýkoľvek hotový pokrm. Každý druh korenia prispieva svojou jedinečnou chuťou.
Zloženie: Korenie čierne celé, korenie biele celé, korenie červené celé, korenie zelené celé
Čierne, zelené, biele, červené korenie - to všetko sú plody jednej rastliny, Pipera Čierneho, zberané v rôznej fáze zrelosti.
Pôvod korenia Piper Nigrum je tropický vinič, viacročná drevnatejúca liana, ktorá má až 15 m dlhé výhonky. Môže trvať až niekoľko rokov, kým táto rastlina začne produkovať plody. Korenia sa líšia vo farbe preto, lebo sú inak spracované a zbierané v rôznych štádiách dozrievania.
Plody sú malé, 3 až 5 milimetrov dlhé kôstkovice, ktoré majú v čase zrelosti jasnočervenú farbu. Keď sa aj so šupkou, ktorá im dodáva jemnú vôňu a sladkastú korenistú chuť, usušia, získa sa červené korenie.
Ak sa červený obal ošúpe, ostane pod ním kôstka - biele korenie, ktoré je menej aromatické.
Z plodov obratých tesne pred dozretím, ktoré sa ukladajú na kopy, sušia sa a postupne sčernejú, vzniká najznámejšie, čierne korenie.
Plody obraté za zelena, ktoré sa rýchlo sparia horúcou vodou a usušia sa, si zachovajú zelenú farbu je zelené korenie.
Liečivé účinky Každé korenie prispieva svojou jedinečnosťou, ale všeobecne platí, že priaznivo vplýva na tráviaci systém a normálnu činnosť nervovej sústavy.
náš TIP:
Morčací burger