Ak máte radi štipľavé jedlá, toto zdravé korenie je pre Vás ako stvorené. Jeho názov je odvodený z gréckeho jazyka a znamená "štípať". Kajenské korenie vlastne ani nie je tak korenie, ako prášok z pomletých čili papričiek. V latinskoamerickej a indickej kuchyni je kajenské korenie veľmi populárne, hlavne pri príprave omáčok tabasco, chilli a karí. Malá štipka stačí zvyčajne pre celý pokrm.
Pôvod korenia Názov Kayenské korenie sa odvodilo od názvu mesta Cayenne vo francúzskej Guinei, kde sa táto rastlina pestovala.
Pochádza z Indie a do Európy sa dostalo v 16. storočí. Má oranžovú až červenkastú farbu a veľmi pálivú chuť.
Pálivosť paprík je spôsobená kapsicinoidami. Najdôležitejším z nich je alkaloid kapsaicín. Jeho celkový obsah v paprikách sa vyjadruje pomocou stupnice pálivosti SHU (Scoville Heat Units). Sladká paprika má hodnotu 0 SHU. Čistý extrakt kapsaicínu má hodnotu 16 miliónov SHU. Kajenske korenie na stupnici štipľavosti dosahuje 30 000-50 000 bodov.
Liečivé účinky Najdôležitejšou látkou v kajenskom korení je kapsaicín. Ten dodáva jeho chuti typickú ostrosť a je zároveň pôvodcom mnohých jeho liečivých vlastností. Obsahuje aj celú radu zdraviu prospešných látok - vlákninu, vitamíny A, C, B, E a vápnik a draslík. Zo všetkých bylín vám dokáže najrýchlejšie rozprúdiť krv. Podporuje cirkuláciu, trávenie, pôsobí antibakteriálne a dokáže utíšiť bolesť. Spaľuje tuk, znižuje zápal, podporuje trávenie, je účinný proti bolesti hlavy, má významné antibakteriálne účinky, zlepšuje krvný obeh a posilňuje srdce.
náš TIP
Kajenské korenie sa môže použiť aj na vonkajšie použitie: pri uštipnutí hadom, reumatizme, vredom, ranám a podobne. Pomáha aj pri omrzlinách, stačí na postihnuté miesto prikladať slabý odvar z čili papričiek , po precedení sa ním natierajú postihnuté miesta. Je popísaný prípad kedy jednému kočišovi vďaka kajenskému koreniu zachránili nohy, mal na nich omrzliny a často ich namáčal do vody s týmto korením.