Kari korenie je základom indickej kuchyne. Najúčinnejšia látka v kari korení je kurkumín. Táto látka je aj v korenine kurkume a práve preto sú tieto dve korenia veľmi podobné zložením, farbou a aj pozitívnymi účinkami na naše telo. Kari korenie sa skladá z rôznych druhov korenia a práve preto má všetky pozitíva ukryté v sebe. Je typické svojou žltou farbou a horko štipľavou chuťou. Môžete ho pridať do jahnacieho mäsa, k plodom mora, do šošovice, do ryže, k cestovinám, do omáčok, do nátierok a polievok.
Pôvod koreniny To, že sa curry začalo používať ako označenie pre koreniacu zmes majú na svedomí Angličania po kolonizácii Indie v 18. storočí. Curry bolo prisvojené a poangličtené z indického slova "kari" čo znamená omáčku pripravovanú k zelenine alebo mäsu. Vojaci si chceli so sebou pri návrate domov priniesť kus indickej kuchyne. Listy karí pochádzajú z opadavého stromu (Murraya koenigii), ktorý prirodzene rastie na úpätí Himalájí, v Indii, v severnom Thajsku a na Srí Lanke. V poslednom čase sa však pestuje vo veľkom na novovzniknutých plantážach v severnej Austrálii. Zberajú sa listy, a to poväčšinu roka, napriek tomu, že je to opadavý strom.
Liečivé účinky Najčastejšie kari korenie obsahuje kurkumu, čierne korenie, štipľavé papričky, kardamóm, zázvor, rascu, muškát a iné. Zmiešaním týchto komponentov sa získava zmes výbornej chuti, ktorá je zároveň liečivým prostriedkom. Liečivá kurkuma je hlavná zložka, ktorá výrazne podporuje činnosť tráviaceho traktu, je prevenciou pred vznikom zhubných nádorov a bráni vzniku aterosklerózy. Štipľavé papričky utlmujú bolesť a taktiež pomáhajú v boji proti rakovine. Čierne korenie je nápomocné pri urýchľovaní vstrebávania látok do organizmu. Zázvor obsahuje účinnú látku, ktorá veľmi pozitívne ovplyvňuje zažívací systém. Rasca, ktorá sa do zmesi pridáva, má silný antioxidačný účinok a znižuje hladinu cukrov a tukov v krvi.