Klinčeky sú korením aj liečivom, charakteristické sú výraznou vôňou a korenistou až štipľavou chuťou.
Využívajú sa napríklad pri zaváraní, do ovocných kompótov, pri príprave bravčového, baranieho mäsa, diviny, ale hodia sa aj k paradajkovým jedlám. V zime sú ideálne s vareným vínom, punčom, vo vianočných koláčov, či na prevoňanie bytu keď napicháme klinčeky do pomaranča.
Pôvod korenia Klinčekovec voňavý je strom pochádzajúci z Madagaskaru, Brazílie a Zanzibaru. Je to vždy zelená rastlina, ktorá môže dosiahnuť výšku až 20 metrov. Klinčekovec kvitne dvakrát ročne. Má biele kvety s mäsovočerveným kalichom. Zo stromu sa získavajú práve neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa následne sušia. Takto sa z nich pripravuje korenie známe ako klinčeky. Pri sušení si uchovávajú svoje pozitívne účinky a predlžuje sa ich trvanlivosť.
Jeho liečivé účinky Klinček je známy ako anestetikum a antiseptikum, likviduje baktérie, pôsobí dezinfekčne. Pri inhalácii dezinfikuje dýchacie cesty, lieči prieduškové zápaly. Známe sú tiež účinky klinčeka na povzbudenie srdca a krvného obehu, zlepšujú trávenie, majú upokojujúce účinky, pôsobí proti črevným parazitom, zmierňujú bolesť zubov - stačí požuť pár kusov korenia.
náš TIP
Klinčeková tinktúra