Kurkuma je indické korenie žltej farby, ktoré sa už po stáročia používa nie len ako korenie, ale aj v ajurvédskej medicíne. Má obsiahle vplyvy na vnútorné, ale aj na vonkajšie zdravie. Kurkuma má mierne pálivú a trochu horkú chuť. Patrí do čeľade ďumbierovitých rastlín, kam patrí napríklad aj zázvor. Kurkuma je základým pilierom korenia kari. Korenistý nádych s arómou zázvoru i pomarančov sa stal obľúbeným prostriedkom v indickej i čínskej kuchyni a v posledných desaťročiach patrí do bežnej výbavy takmer každej európskej gazdinky.
Pôvod korenia Pochádza z Ázie. Pestuje sa predovšetkým v Indii, Číne a Južnej Ázii. Kurkumu tam poznajú už tisíce rokov. Je to trvalá rastlina, narastie do výšky 1 metra.
Liečivé účinky Okrem najvzácnejšej zložky kurkumín, obsahuje aj antioxidanty, antiseptické látky, minerálne látky, sacharidy, vlákninu, tuk, vitamíny B, C a E, piperín a aj kapsacaín. Kurkuma, známa aj ako indický šafran, je jedinečnou liečivou rastlinou. Korenie, ktoré sa z nej vyrába, pôsobí ako životobudič, ochranca pred starnutím a významný prostriedok proti zápalovým ochoreniam. Má antibakteriálne, protiplesňové, antiseptické a antimikrobiálne účinky.
náš TIP
Kukumové mlieko