Táto sušená kvitnúca vňať sa dáva do väčšiny údenárskych výrobkov a druhov mäsa a strukovín. Majorán záhradný pestovali už starí Egypťania, a práve oni mu dali meno marjamie = neprekonateľný. Je vhodný do jedál ale aj na liečenie. Pomôže pri natiahnutí svalov alebo dojčenskej kolike. Pri príprave diétnych jedál sa používa ako náhrada za soľ.
Pôvod koreniny Majorán záhradný (Origanum majorana, Majorana hortensis), ľudovo tiež majoránka, je jednoročná, niekedy aj dvojročná bylina s priamou, rozkonárenou stonkou a protistojnými, oválnymi listami z čeľade hluchavkovité. Pôvodne bola udomácnená v Stredozemí, pestovali ju už starí Egypťania, Gréci a Rimania a počas križiackych vojen sa rozšírila do ostatnej Európy. Jej liečivé a magické účinky sú doslova legendou bylinkárstva.
Liečivé účinky Majorán záhradný obsahuje viacero vitamínov, minerálov a telu prospešných látok. Z vitamínov hlavne C, A a Betakarotén. Z minerálov je to vápnik a železo. Okrem toho obsahuje napríklad triesloviny, silice a omega 3 a omega 6 kyseliny. Majorán záhradný pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, pomáha pri nadmernej záťaži, pri migrénach a tiež pomáha pri nespavosti. Ďalej priaznivo ovplyvňuje trávenie, zvyšuje vylučovanie žlče, pomáha pri plynnatosti, hnačkách a napomáha tvorbe materského mlieka. Tiež má dezinfekčné účinky, protikŕčové účinky a podporuje tvorbu červených krviniek. V ľudovom liečiteľstve sa z Majoránu záhradného pripravuje odvar na kloktanie, ktorý sa používa pri ochoreniach dýchacích ciest a ako prevencia proti nachladnutiu. Pomáha odstraňovať kašeľ a uvoľnuje hlieny. Obklady z Majoránu záhradného môžeme použiť pri liečbe zle hojacich sa rán a mokvajúcich vriedkov.
náš TIP
Majoránkový čaj na tvorbu mlieka
Liečivý Majoránkový olej