Štipľavá paprika je zdravá a chutná, určite by nemala chýbať vo Vašej kuchyni. Červená mletá paprika je najpoužívanejšie korenie, po čiernom korení, práve pre svoju chuť a farbu. Použite ju do pokrmov, ktorým chcete dať pikantný nádych.
Pôvod koreniny O používaní papriky sú prvé zmienky už z rokov vyše 7 000 rokov pred naším letopočtom. Práve Kryštofovi Kolumbusovi vďačíme za papriku, ktorú nám priviezol do Európy počas svojej výpravy. Štipľavá paprika sa vyrába vysušenou a pomletou dužinou s časťou jej semienok. Štipľavosť upravujú pridávaním rôznych množstiev semienok do pomletej hmoty.
Liečivé účinky Pocit štipľavosti a liečebné účinky vychádzajú z látky obsiahnutej v ich plodoch - kapsaicínu. Je vedecky potvrdené využitie tejto byliny ako stimulantu trávenia a znižovaniu bolesti. Štipľavá paprika má na trávenie vlastne dva rôzne účinky. Prvým účinkom je podpora tvorby slín a žalúdočných štiav. Sliny obsahujú enzýmy, ktoré natrávia uhľovodíky a žalúdočne šťavy zase obsahujú kyseliny rozkladajúce potraviny ďalej. Druhý účinok spočíva v schopnosti papriky inhibitovať rast baktérií spôsobujúcich žalúdočné vredy, Helicobacter pylori. Paprika obsahuje sacharidy, bielkoviny, tuk, vlákninu, železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, zinok, selén, mangán, meď, zinok, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, cholín a kyselinu listovú. Červená štipľavá paprika navyše viac "rozprúdi" krv v žilách a podporí aj viac Váš metabolizmus.
Štipľavú papriku by nemali konzumovať tehotné a kojace ženy, seniori so zvýšeným tlakom alebo s kardiovaskulárnym ochorením.