Údená paprika má tmavočervenú farbu, korenistú chuť a dymovú arómu. Získava sa sušením a pomalým údením sladkej papriky .
Skvele sa preto hodí do všetkých typov gulášov, ale aj na kuracie mäso, ryby, pizzu, zmesi s ryžou a na mleté mäso. Výborná je aj do studenej kuchyne na ochutenie syrov a nátierok. Vynikajúcu chuť získate v kombinácii s cesnakom. Dávajte si pozor na teplote pri úprave jedál, pokiaľ je vystavená príliš vysokej teplote, ľahko zhnedne a zhorkne.
Pôvod koreniny O používaní papriky sú prvé zmienky už z rokov vyše 7 000 rokov pred naším letopočtom. Práve Kryštofovi Kolumbusovi vďačíme za papriku, ktorú nám priviezol do Európy počas svojej výpravy. Sladká paprika sa vyrába z vysušených a pomletých dužín bez semien.
Liečivé účinky Podporuje imunitu a urýchľuje trávenie, odstraňuje plynatosť, bolesti brucha, prečisťuje tráviaci trakt, podporuje metabolizmus tukov. Má odvodňujúce účinky, stabilizuje vodu v tele, prečisťujú obličky a močové cesty. Sladká paprika obsahuje sacharidy, bielkoviny, tuk, vlákninu, železo, vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, zinok, selén, mangán, meď, zinok, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, cholín a kyselinu listovú.