Pažítka je veľmi populárna prísada do jedál. Hodí sa k dochuteniu a na ozdobu polievok, omáčok, rybacích pokrmov, do slaných omeliet a palaciniek, majonéz, šalátov, do bylinkového masla, jogurtov, dippov, marinád, rizota, praženice, na cestoviny, do cestíčka na obalovanie zeleniny. Môžeme ňou posypať pečené alebo varené zemiaky, chlebíčky, ryžu. Je vynikajúca v kombinácii s petrželovou vňaťou v mäsových i zeleninových jedlách.
Pôvod koreniny Pažítka je malá cibuľovina, ktorá dorastá do výšky približne 10 až 35 cm. Jej duté dlhé lístky pripomínajú jarnú cibuľu. Chuťovo je pažítka niečo medzi cibuľkou a cesnakom. Pestovanie pažítky doma nie je vôbec náročné. Rastie v hustých skupinách. Kvety sú svetlo fialovej farby, sú v tvare hviezdy so šiestimi okvetnými lístkami. Semená zrejú v lete. Bylina kvitne od apríla do mája v južnej častiach, v chladnejšej klíme kvitne od júna. Pažítka a jej príbuzný cesnak a cibuľa boli pestované po stáročia nielen pre ich charakteristickú štipľavú chuť, ale tiež pre svoje liečivé vlastnosti.
Liečivé účinky Pažítka obsahuje vitamíny A, B, C, E, K, bielkoviny, tuk, vlákninu, sacharidy, železo, vápník, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, mangán, selén, sodík, éterické oleje, omega 3, Omega 6, luteín, betakarotén, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú. Podporuje zažívanie a chuť k jedlu, dokonca znižuje krvný tlak. Má blahodárne účinky na obličky. Podporuje vylučovanie žlče, detoxikuje tráviaci trakt, podporuje obranyschopnosť.