Vďaka unikátnemu zloženiu je škorica typickým korením zimného obdobia.
Škorica je výborná k mandliam, jablkám, marhuliam, banánom, baklažánu, hruškám, čokoláde, káve, jedlám z ryže, hydine, jahňacine. Najlepšia je v kombinácií s rascou, koriandrovými semienkami, zázvorom, kurkumou, klinčekom, muškátovým orieškom.
Pôvod koreniny V dávnej minulosti sa škorica vyvažovala zlatom. Za zázračnú ju považovali už starí Gréci a Egypťania. Škorica bola po čiernom korení najpopulárnejšou koreninou na svete. Pravý škoricovník sa prirodzene vyskytuje na Srí Lanke. Na spracovanie sa používa kôra zo vždyzeleného stromu z radu vavrínovitých. Ostrov Srí Lanka bol vyše 200 rokov výlučným exportérom škorice. Okrem toho ju pestujú v Indii, Madagaskare, Brazílii a v Karibiku. Najväčším dovozcom je Mexiko, škoricový čaj je obľúbený po celej Strednej a Južnej Amerike. Dvojročné semenáče škoricovníka rastú v hustých trsoch a majú výhonky hrubé asi ako palec, ktoré sa počas obdobia dažďov zrezávajú. Z nich sa potom za čerstva olupuje kôra, čo si vyžaduje nemalú zručnosť: olúpať kôru tenkú ako papier a potom ju ručne zrolovať a prikladať jeden na druhý tak, aby sa vytvoril meter dlhý zvitok. Rolky sa potom pomaly sušia v tieni.
Liečivé účinky Táto chutná a mimoriadne voňavá korenina nám pomáha v boji proti rakovine a cukrovke, skrášľuje pleť, lieči dušu a má silné protiinfekčné účinky. Dokáže prehriať chladom sužovaný organizmus, okrem toho má antibiotické účinky a povzbudzuje náš imunitný systém.
náš TIP
Klinčeková tinktúra so škoricou