Tymián sa využíva ako korenie z výraznou vôňou, obľúbený je hlavne v stredomorskej kuchyni. Výborne sa hodí k mäsu (hydina, ryby aj divina) k syrom, na šaláty, strukoviny či dusenú zeleninu.
Pôvod korenia Je to trvácny, malý rozkonárený poloker vysoký 5-40 cm. Kvitne od mája až do septembra bielym alebo fialovým kvetom a je nenáročný na pestovanie. Suší sa pozvoľna, ideálne vo zväzkoch a v tieni.
Liečivé účinky Pre svoju silnú arómu býva hlavným korením, ktoré zlepšuje trávenie a pôsobí ako prevencia proti nadúvaniu. Už pred mnohými rokmi sa tymián používal ako liečivá bylina pri prevencii otravy, či ako prvá pomoc, ak už k otrave došlo. Predtým, ako prišli na scénu moderné antibiotiká, bol tymiánový olej používaný aj na liečenie rán. Dodnes sa tymol (jedna z najaktívnejších zložiek tymiánu) používa v ústnych vodách kvôli jeho antibakteriálnym a antimykotickým účinkom. Všeobecne je možné povedať, že tymián podporuje imunitný, dýchací, tráviaci, aj nervový systém.
Obsahuje: Bielkoviny,tuk, sacharidy, silica, vláknina, vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, kyselina listová, kyselina pantoténová,vitamíny A, B a C
náš TIP:
Šampióny so sójovou omáčkou
Tymiánový čaj, tinktúra a roztok