Zázvor je vhodnou prísadou do polievok, medovníkov, sušienok, koláčov, pudingov a dusenej zeleniny, taktiež zjemní jedlá z hydiny, rýb a syra. Je dôležitou zložkou kari korenia, ale aj iných koreninových zmesí.
Pôvod korenia Zázvor, ďumbier lekársky či koreň zázvoru je časťou kra, ktorého účinky boli známe už pred 2000 rokmi. Pôvodne si ho cenili najmä v Číne a Indii, kde ho používali ako liečivo aj koreninu. Dnes sa zázvor pestuje v takmer celej tropickej a subtropickej Ázii, v častiach Afriky, Brazílie a Jamajke.
Liečivé účinky Zázvor blahodarne pôsobí na trávenie, zažívanie, pri nevoľnostiach (napr. v tehotenstve, pri cestovaní). Zázvorové obklady sú dobré aj na stuhnuté svalstvo. Okrem toho vám užívanie zázvoru zníži vysoký cholesterol, taktiež blahodarne pôsobí na krvný obeh a činnosť srdca. Tlmí množenie baktérií a vírusov, čím sa uplatňuje v prevencii respiračných ochorení, nádchy a chrípky. Zázvor obsahuje mimo minerálnych látok železo, draslík, vápnik, horčík, sodík a fosfor, atď., vitamíny B3 a B6 ako aj cholín a inositol. Výskumom sa zistilo, že hlavne štipľavé látky zázvoru sú takmer identické s účinnými látkami farmaceutických prípravkov ako sú napr. Ibuprofen a Aspirin.
náš TIP
max 3-5g zázvoru denne (napr. zmiešaný s jogurtom a cereáliami)
na 1 šálku čaju 1/2 čajovej lyžičky zázvoroveho prášku.
Kurkumové mlieko